Ernakulam, Kerala
GST No. 32OEBPS6859L1ZL
Approx. Rs 99,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 30 kg/batch |
| Brand | Medaayil Incinerators |
| Usage/Application | Manuel incinerator |
| Type Of Incinerator | General waste |
| Power Source | No fuel |
| Waste Type | Industrial Waste |
| Average Burn Out Time | 3 Hrs |
| Material | Stainless Steel |
Approx. Rs 75,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 30 kg/batch, 20 kg/batch |
| Usage/Application | Manuel |
| Type Of Incinerator | Solid Waste Incinerator |
| Power Source | No- Fuel |
| Waste Type | Industrial Waste |
| Burning Ability | 50kg /day |
| Average Burn Out Time | 3 Hrs |
| Material | Stainless Steel |
| Energy Consumption | both fueled and no fuel |
| Product Dimension | compact size |
| Weight | 240 kg |
| Furnace Chamber Temperature | 1800 degree |
| Burning Efficiency | 100 percentage |
| Chamber | duel plus one |
| Chimney Height | 10 feet |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Body Type Material | Both SS and MS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 40,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 30 kg/batch |
| Brand | Medayil Incinerators |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Incinerator | Solid Waste Incinerator |
| Power Source | No Fuel |
| Waste Type | Industrial Waste |
| Burning Ability | 100 Kg/time |
| Average Burn Out Time | 1/10 of the normal time |
| Material | Mild steel |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 39,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity | 20 kg/batch |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Incinerator | domestic |
| Power Source | No-fuel type |
| Waste Type | No-Fuel |
| Burning Ability | 100 Kg/time |
| Average Burn Out Time | 3 Hrs |
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 20 kg/batch |
| Usage/Application | Domestic waste incinerator |
| Type Of Incinerator | Solid Waste Incinerator |
| Power Source | No-Fuel Incinerator |
| Waste Type | Domestic |
| Burning Ability | 100 Kg/time |
| Average Burn Out Time | 3 Hrs |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | manual |
| I Deal In | New Only |
| Energy Consumption | No energy consumption |
| Weight | 220kg |
| Chamber | double chambered |
Additional Information:
Approx. Rs 89,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity | 40 kg/batch |
| Type Of Incinerator | Solid Waste Incinerator |
| Power Source | No-fuel |
| Waste Type | Industrial Waste |
| Brand | Medayil Incinerators |
| Usage/Application | Industrial |
| Burning Ability | 300 Kg/time |
| Average Burn Out Time | 4 Hrs |
| Material | Carbon Steel |
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 40 kg/batch |
| Manufacturer | Medayil Incinerators |
| Type Of Incinerator | Solid Waste Incinerator |
| Power Source | Electrical |
| Waste Type | Sanitary Napkin |
| Usage/Application | Manuel |
| Brand | Medayil Incinerators |
| Treatment | Solid waste treatement |
| Burning Ability | 30 kg/day |
| Average Burn Out Time | 3 Hrs |
| Material | Mild steel |
| Features | No-Fuel Manuel Type |
| Energy Consumption | No Energy Consumption |
We are proudly introducing you NO FUEL incinerators for complete solution of waste management. Our mission is clean Village….clean Kerala…..clean India…..We only manufacture premium quality incinerators with long durability and low cost. High quality branded materials are used for manufacturing incinerators.
Our all heavy incinerators are constructed with firewall and insulated wall for high efficiency.
We have several branches all over KERALA.
Additional Information:
Approx. Rs 40,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity | 10 kg/batch |
| Waste Type | Industrial Waste |
| Brand | Medayil Incinerators |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Incinerator | Solid Waste Incinerator |
| Power Source | Electrical |
| Burning Ability | 100 Kg/time |
| Average Burn Out Time | 3 Hrs |
| Material | Stainless Steel |
Approx. Rs 2,00,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity | 10 kg/batch |
| Type Of Incinerator | Hospital Waste Incinerator |
| Power Source | No-Fuel |
| Waste Type | Industrial Waste |
| Usage/Application | Industrial |
| Burning Ability | 100 Kg/time |
| Average Burn Out Time | 3 Hrs |
| Material | Stainless Steel |
Approx. Rs 35,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity | 10 kg/batch |
| Manufacturer | Medayil Incinerators |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Type Of Incinerator | Pamper disposer |
| Power Source | No-Fuel |
| Waste Type | Sanitary Napkin |
| Usage/Application | Domestic model |
| Brand | Medayil Incinerators |
Additional Information:
Approx. Rs 49,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type Of Incinerator | Semi- Commercial |
| Power Source | No-Fuel |
| Waste Type | Industrial Waste |
| Usage/Application | Industrial |
| Burning Ability | 1/10 of Normal Time |
| Average Burn Out Time | 1/10 |
| Material | Mild Steel |
Approx. Rs 5,90,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 30 kg/batch, 20 kg/batch |
| Brand | Medayil Incinerators |
| Usage/Application | No- Fuel Incinerator |
| Type Of Incinerator | Solid Waste Incinerator |
| Power Source | No-Fuel |
| Waste Type | Industrial Waste |
Additional Information:
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 100kg |
| Brand | Medayil Incinerators |
| Usage/Application | Manual |
| Type Of Incinerator | Hospital Waste Incinerator |
| Power Source | nofuel |
| Waste Type | Industrial Waste |
| Burning Ability | 100 Kg/time |
| Average Burn Out Time | 3 Hrs |
| Material | Mild Steel |
Additional Information:
Approx. Rs 1,00,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity | 50-60 kg |
| Brand | Medayil incinerators |
| Usage/Application | disposng hospital waste |
| Type Of Incinerator | Hospital Waste Incinerator |
| Power Source | No Fuel |
| Waste Type | Industrial Waste |
| Burning Ability | 100 Kg/time |
| Average Burn Out Time | 3 Hrs |
| Material | Stainless Steel |
Explore More Products
© Medayil Incinerators. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited