Ernakulam, Kerala
GST No. 32OEBPS6859L1ZL
Approx. Rs 55,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity | 40 kg/batch |
| Brand | Medayil Incinerators |
| Usage/Application | Industrial model industrial |
| Type Of Incinerator | Solid Waste Incinerator |
| Power Source | No-Fuel |
| Waste Type | Industrial Waste |
| Burning Ability | 25kg-30kg |
| Average Burn Out Time | 1/10 of normal burning time |
| Material | Mild Steel |
| I Deal In | New Only |
| Energy Consumption | No Energy consumption |
Approx. Rs 68,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 40 kg/batch |
| Brand | Medayil Incinerators |
| Usage/Application | Semi commercial incinerator |
| Type Of Incinerator | Solid Waste Incinerator |
| Power Source | No fuel |
| Waste Type | Industrial Waste |
| Burning Ability | 30 kg |
| Average Burn Out Time | 3 Hrs |
| Material | Stainless Steel |
| I Deal In | New Only |
| Features | nothing |
| Weight | 240 kg |
| Chamber | double chambered |
Approx. Rs 50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 10 kg/batch |
| Brand | Medayil Incinerators |
| Usage/Application | Manuel model |
| Type Of Incinerator | Solid Waste Incinerator |
| Power Source | Electrical |
| Waste Type | Industrial Waste |
| Burning Ability | 1/2 hours |
Approx. Rs 2,69,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100kg |
| Type Of Incinerator | Solid Waste Incinerator |
| Power Source | No- Fuel |
| Waste Type | Industrial Waste |
| Material | Galvanized Metal |
| Usage/Application | Waste disposing machiene |
| Burning Ability | 100 Kg/time |
| Average Burn Out Time | 3 Hrs |
| Automation Grade | No- Fuel |
| Brand | Medayil Incinerators |
Additional Information:
Explore More Products
© Medayil Incinerators. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited