Ernakulam, Kerala
GST No. 32OEBPS6859L1ZL
Approx. Rs 1,482 / RollGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Roll |
| Density | 64 kg/m3 |
| Thickness | 25 mm |
| Grade | 1260 C |
| Length | 7300 mm |
| Width | 610 mm |
| Alkali content | Low alkali |
| Color | White |
Approx. Rs 1,902 / RollGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Roll |
| Density | 96 kg/m3 |
| Thickness | 50 mm |
| Grade | 1260 C |
| Length | 7300 mm |
| Width | 610 mm |
| Alkali content | Low alkali |
| Color | White |
| Chemical class | Alumina silica |
| Facing | Without facing |
| Brand | Local make |
Ceramic Fiber Blanket C Blanket 96D is a high-density refractory insulation material designed for high-temperature applications. With a density of 96 kg/m³, it provides improved thermal insulation, strength, and durability compared to lower-density blankets, making it ideal for furnaces, kilns, boilers, and industrial heat applications.
Approx. Rs 2,322 / RollGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Roll |
| Density | 128 kg/m3 |
| Thickness | 75 mm |
| Grade | 1260 C |
| Length | 7300 mm |
| Alkali content | Low alkali |
| Color | White |
| Chemical class | Alumina silica |
| Facing | Without facing |
| Brand | Local make |
Explore More Products
© Medayil Incinerators. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited